اطلاعیه: شرکت لیزینگ انصار داشتن هرگونه ارتباط با شرکت انصار خودرو سپنتا را تکذیب می نماید و هیچگونه مسئولیتی در قبال تعهدات این شرکت ندارد.
تاریخ شمسی :
سه شنبه - ۲۶ شهریور - ۱۳۹۸
ساعت :

بولتن خبری

مدیرعامل بانک انصاراز نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری بازدید کرد

پژمان قاسمی 05 مرداد 1398

دکتر آیت الله ابراهیمی مدیرعامل بانک انصار به همراه جمعی از معاونین و مدیران از نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (INOTEX) بازدید و در غرفه مرکز فناوری های نوین مالی بانک انصار حضور یافت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تبلیغات ، بانک انصار با حضور در نمایشگاهبین المللی نوآوری و فناوری و برپایی غرفه مرکز فناوری های نوین مالی نسبت به معرفی این مرکز به بازدیدکنندگان

اقدام نمود. این مرکز با توجه به نیازهای روزافزون و متفاوت مشتریان درحوزه صنعت مالی و بانکداری و دریافت خدمات متنوع و به‌ روز در زمینه سرویس‌های مالی شکل‌ گرفته و هدف آن به وجود

آوردن تجربه ی ناب و نوین در استفاده از سرویس‌های بانکی برای مشتریان با همکاری فین تک‌ها است تا ضمن برقراری ارتباط با بازیگران زیست بوم نوآوری در حوزه مالی بستر مناسبی را برای

رشد ایده‌ها و تبدیل آنها به کسب‌ وکارهای موفق، پایدار و پویا فراهم کند.

در این گزارش آمده است ، مرکز فناوری های نوین مالی بانک انصار با ارایه خدماتی از قبیل: تأمین مالی و سرمایه‌‌گذاری نقدی در استارتاپ های حوزه فین تک ، فضای کار اشتراکی ، مشاوره و

منتورینگ ، برگزاری دوره‌های آموزشی و ترویجی (مدرسه فین تک)، همکاری در پروژه‌های علمی و تحقیقاتی ، مشارکت و همکاری‌های غیر نقدی آماده ارایه خدمات به علاقه مندان این حوزه است.

 

شایان ذکر است ، نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (INOTEX) در هفت دوره خود، میزبان استارتاپ ها و شرکت های فناور زیادی از کشورهای مختلف بوده و در طول 7 دوره گذشته خود،

بیش از 1000 شرکت کننده (غرفه دار) از 25 کشور مختلف که با هدف تبادل فناوری میان شرکتهای خصوصی، سرمایه گذاری مشترک، مشارکت در پروژه های تحقیق و توسعه و ... درآن شرکت

کرده اند.

قیمت روز خودروهای خارجی و داخلی، افزایش عجیب قیمت ها

پژمان قاسمی 05 مرداد 1398

در آخرین روز کاری هفته قیمت برخی خودروهای داخلی همچنان در مسیر کاهش ماند. البته این کاهش در برخی خودروها از ۲۰۰ هزارتومان بیشتر نشد.

به گزارش شفقنا اقتصادی، تیبا صندوق‌دار بدون تغییر نسبت به روز گذشته با قیمت ۵۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته شد این در حالی است که قیمت مصوب کارخانه برای تیبا صندوق‌دار تنها ۴۲ میلیون تومان اعلام شده. قیمت تیبا۲ نیز با کاهش ناچیز ۲۰۰ هزار تومانی به ۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. اما ساینا بدون تغییر نسبت به روز گذشته باقی مانده و این محصول سایپا در بازار ۵۷ میلیون تومان فروخته می‌شود.

قیمت ام وی ام  X۲۲دنده اتوماتیک در بازار با افزایش یک میلیون تومانی به ۱۸۹ میلیون تومان رسید. مدل دنده‌ای این محصول در بازار ۱۵۰ میلیون تومان است و ۱۱ میلیون کمتر از قیمت مصوب کارخانه فروخته می‌شود.

خودروی مدل ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک نیز در بازار بدون تغییر نسبت به دیروز ۱۲۵ تومان خرید و فروش شد. همچنین قیمت روز  X۳۳این برند در بازار حدود ۱۳ میلیون پایین‌تر از قیمت کارخانه و برابر با ۲۲۳ میلیون تومان است.

جک J۴در بازار حدود یک میلیون تومان نسبت به دیروز ارزان شده و حالا ۱۳۹ میلیون تومان قیمت دارد. قیمت روز جک S۳مثل روزهای گذشته روی ۱۸۸ میلیون تومان ایستاده و ۲۲ میلیون کمتر از قیمت مصوب کارخانه فروخته می‌شود. همچنین جکS۵در بازار ۲۶۶ میلیون تومان است.

در معاملات امروز پراید هاچ‌بکبا کاهش ۵۰۰ هزار تومانی به ۴۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید. پراید سایپا ۱۳۱ با کاهش ۳۰۰ هزار تومانی روبرو شده و ۴۴ میلیون تومان فروخته می‌شود. همچنین پراید وانت با ۵۰۰ هزار تومان کاهش در بازار ۴۳ میلیون تومان قیمت خورده است.

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در بازار با افزایش یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی به ۸۰ میلیون تومان برگشته است. پژو ۲۰۶ تیپ ۵ دو میلیون تومان گران شده و امروز با قیمت ۹۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. این در حالی است که قیمت مصوب کارخانه برای این محصول حدود ۱۵ میلیون تومان پایین‌تر و ۷۹ میلیون تومان اعلام شده است.

پژو ۲۰۶ صندوق‌دار هم با حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت، ۹۴ میلیون تومان فروخته می‌شود.

پژو پارس با افزایش دو میلیون تومانی، به ۱۰۰ میلیون تومان رسید. قیمت روز پژو پارس در بازار ۹۲ میلیون تومان است و اختلاف آن با قیمت مصوب کارخانه به ۱۴ میلیون تومان رسیده است.

پژو ۴۰۵ GLX در بازار با افزایش یک میلیونی به ۷۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. مدل دوگانه سوز این خودرو امروز ۷۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. از طرف دیگر پژو ۴۰۵ SLX با افزایش یک میلیون تومانی به قیمت ۸۰ میلیون تومان در بازار رسید.

قیمت روز سمند LX امروز ۵۰۰ هزار تومان گران شده و ۷۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد.

اما دنا پلاس توربو امروز بیشترین افزایش قیمت را به نام خود ثبت کرد. قیمت این محصول که طی هفته گذشته با کاهش ۱۰ میلیونی روبرپ شده و تا ۱۶۳ میلیون تومان پایین آمده بود، امروز با جهش هشت میلیونی به ۱۷۱ میلیون تومان رسیده و تقریبا دو برابر قیمت مصوب کارخانه معامله شد. دنا معمولی هم با افزایش یک میلیونی، حدود ۱۱۰ میلیون تومان خرید و فروش شد.

مدیرعامل بانک انصاراز نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری بازدید کرد

پژمان قاسمی 22 تیر 1398

دکتر آیت الله ابراهیمی مدیرعامل بانک انصار به همراه جمعی از معاونین و مدیران از نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (INOTEXبازدید و در غرفه مرکز فناوری های نوین مالی بانک انصار حضور یافت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تبلیغات ، بانک انصار با حضور در نمایشگاهبین المللی نوآوری و فناوری و برپایی غرفه مرکز فناوری های نوین مالی نسبت به معرفی این مرکز به بازدیدکنندگان اقدام نمود. این مرکز با توجه به نیازهای روزافزون و متفاوت مشتریان درحوزه صنعت مالی و بانکداری و دریافت خدمات متنوع و به‌ روز در زمینه سرویس‌های مالی شکل‌ گرفته و هدف آن به وجود آوردن تجربه ی ناب و نوین در استفاده از سرویس‌های بانکی برای مشتریان با همکاری فین تک‌ها است تا ضمن برقراری ارتباط با بازیگران زیست بوم نوآوری در حوزه مالی بستر مناسبی را برای رشد ایده‌ها و تبدیل آنها به کسب‌ وکارهای موفق، پایدار و پویا فراهم کند.

در این گزارش آمده است ، مرکز فناوری های نوین مالی بانک انصار با ارایه خدماتی از قبیل: تأمین مالی و سرمایه‌‌گذاری نقدی در استارتاپ های حوزه فین تک ، فضای کار اشتراکی ، مشاوره و منتورینگ ، برگزاری دوره‌های آموزشی و ترویجی (مدرسه فین تک)، همکاری در پروژه‌های علمی و تحقیقاتی ، مشارکت و همکاری‌های غیر نقدی آماده ارایه خدمات به علاقه مندان این حوزه است.

شایان ذکر است ، نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (INOTEXدر هفت دوره خود، میزبان استارتاپ ها و شرکت های فناور زیادی از کشورهای مختلف بوده و در طول 7 دوره گذشته خود، بیش از 1000 شرکت کننده (غرفه دار) از 25 کشور مختلف که با هدف تبادل فناوری میان شرکتهای خصوصی، سرمایه گذاری مشترک، مشارکت در پروژه های تحقیق و توسعه و ... درآن شرکت کرده اند.

یادداشت مدیرعامل بانک انصار به مناسبت سالگرد ارتحال ملکوتی معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)

پژمان قاسمی 11 تیر 1398

بسم الله الرحمن الرحیم

سی امین سالگرد ارتحال ملکوتی معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) که یادآور یاد، نام، خاطره و آرمان‌های سترگ و تاریخ‌ساز آن مصلح بزرگ و شخصیت عالیقدر و کم نظیر برای جهان بشریت است را گرامی می‌داریم
بی شک نقش امام عظیم الشأن (ره) در پی ریزی الگوی مردم سالاری دینی و حکومت مبتنی بر ولایت فقیه و خارج از دایره وابستگی به قدرت های بزرگ و مسلط جهانی و ارائه گفتمانی مقتدر، نافذ و نوظهور به مثابه بزرگترین دستاورد نهضت، از همان آغازین سال های استقرار جمهوری اسلامی، موجبات هراس و وحشت نظام سلطه و استکبار را فراهم و تقابل دائمی و همه جانبه آنان علیه انقلاب اسلامی و ملت مجاهد ایران تا به امروز را رقم زده است.

در شرایط خطیر کنونی و با گذشت چهار دهه از این نبرد نفس گیر که جبهه دشمنان اسلام ناب محمدی (ص) تمامی عده و عُدّه خود را برای مقابله با انقلاب و نظام اسلامی به عرصه جنگ اقتصادی، عملیات روانی و نبرد رسانه‌ای گسیل داشته است، تأسی به منظومه فکری و وصایای جاودان امام راحل (ره) و نصب العین قرار دادن درس ها و آموزه های مکتب انقلاب و ولایت فقیه که بر پیشانی آن مقاومت و ایستادگی ضد سلطه و استکبار می‌درخشد، رمز موفقیت و عبور سرافرازانه ملت ایران از چالشها و دشواری های ناشی از چنین وضعیتی به ویژه در حوزه اقتصاد و معیشت مردم به شمار می‌رود

باور داریم در تمامی دوران و مراحل سخت و افتخارآمیز انقلاب و برغم تلاش اردوگاه دشمنان در امیدشکنی و ناامید سازی مردم، امامین انقلاب اسلامی به عنوان دو گوهر ناب از یک حقیقت به هم پیوسته، با آموزه های خود شیوه های مدیریتی موفق در هدایت نظام و پیش برندگی انقلاب و میهن اسلامی را به سمت تزریق امید به ارکان دولت و ملت در سخت ترین و بحرانی ترین شرایط رهنمون و ضامن افزایش اقتدار ملی و نفوذ منطقه‌ای ایران و تبدیل کشور عزیزمان به کشوری مقتدر، مقاوم و شکست ناپذیر شده اند.

اگر روزی چالش ما با آمریکا و قدرت های سلطه گر و استکباری تعطیلی سفارتخانه رژیم صهیونیستی و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در پایتخت ایران اسلامی بود. اما امروز به برکت هدایت های پیامبرگونه امام عزیز (ره) و خلف صالحش رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی)، چالش بر سر حضور مقتدر ایران در مرزهای رژیم صهیونیستی و برچیدن بساط نفوذ و حضور نامشروع آمریکا از منطقه غرب آسیا و حمایت از محور مقاومت در قلب سرزمین‌های اشغالی و اهتزاز پرچم اقتدار حزب الله و انصارالله و آمادگی بسیج مردمی سوریه و عراق در سنگرهای مقابله با تروریسم تکفیری و جنگ های نیابتی است
بر روح مطهر و ملکوتی امام روح الله (ره) درود می فرستیم و با تجدید بیعت با مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (مد ظله العالی) در طلیعه دهه چهارم زعامت حکیمانه و آینده نگرانه ایشان، بر خود فرض می‌دانیم به عنوان یک مجموعه ارزشی و انقلابی در سپهر جامعه اسلامی و بانکداری کشور،"وصیت الهی و سیاسی"
امام حکیم و ژرف اندیش و"بیانیه گام دوم انقلاب"رهبری عزیز که حاوی اصول اعتقادی و نقشه راه انقلاب اسلامی در نیل به تمدن نوین اسلامی و اقتدار همه جانبه است را به عنوان دستاوردهای ناموسی انقلاب و راهبرد اساسی نظام و ملت، مشعل هدایت خود قرار داده و همگام و همراه و متحد با همه ایرانیان بصیر و رسالت شناس، همه هستی و توان را در صیانت از صراط مستقیم انقلاب اسلامی و حرکت پر شتاب به سوی افق‌های ترسیم شده برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه) در اوج اخلاص، تواضع و فروتنی توشه راه قرار دهیم.

   
آیت الله ابراهیمی

مدیرعامل بانک انصار

معرفی 5 خودروی هیبریدی حاضر در ایران

پژمان قاسمی 11 تیر 1398

خودروهای سبز سالهاست که در کشور های پیشرفته جهان در حال عرضه و استفاده می باشند.اما کشور ما بدلیل ارزان بودن قیمت سوخت و عدم توجه به مسائل زیست میحطی استفاده از خودروهای کم مصرف مانندهیبریدیو الکتریکی چندان مورد توجه قرار نگرفته است. اما چند سالی است که خودروهایهیبریدیبه تعداد محدودی وارد کشور شده است و همین تعداد محدود مورد توجه مردمان کشور ما قرار نگرفته است.در این مقاله 5 خودرویهیبریدیموجود در کشورمان را به شما معرفی می کنیم تا شاید سهمی در اشاعه فرهنگ استفاده در این نوع خودرو ها داشته باشیم .

کلیه خودروهایهیبریدیدر ایران زیر مجموعه کمپانی تویوتا بوده که سالهاست در تولید خودروهایهیبریدیتجربه داشته است.

سردمدار خودروهای هیبرید تویوتا کمری XLE است که از این نوع خودرو تعداد ۸۶ دستگاه با ارزشی بالغ بر ۷۸ میلیارد ریال معادل سه میلیون دلار وارد کشور شده، این خودرو در بازار داخلی تا ۲۱۲میلیون تومان معامله می شود.

در رتبه دوم، خودروی تویوتا کمری SE قرار دارد که از این مدل تعداد ۵۰ دستگاه به ارزش بیش از ۴۳ میلیارد ریال معادل یک میلیون دلار وارد کشور شده که این مدل تویوتا در بازار داخلی تا ۱۹۲ میلیون تومان نیز به فروش رسیده است.

یکی از پیشرفته ترین خودروهای شاسی بلند لکسوسNX300H است که از این خودرویهیبریدیتعداد ۴۶ دستگاه به ارزش بیش از ۷۶ میلیارد ریال معادل دو میلیون دلار وارد کشور شده؛ این خودروی شاسی بلند به سبب ویژگی های ظاهری و فنی از محبوبیت خاصی برخوردار است و در بازار داخلی تا ۳۶۱ میلیون تومان نیز به فروش می رسد.

تویوتا پریوس

عنوان بعدی خودروهای کمپانی تویوتا پریوس است که از این نوع ۸ دستگاه در خرداد ماه سال جاری به ارزش بیش از شش میلیارد ریال، معادل ۲۱۵ هزار دلار وارد کشور شده،این خودرو در بازار داخلی تا ۱۵۸ میلیون تومان معامله می شود.

لکسوس CT200H

آخرین خودرو از خانوادههیبریدیها لکسوس CT200Hاست که از این خودرو تنها ۴ دستگاه وارد کشور شده و ارزش آن به بیش از ۵ میلیارد ریال، معادل ۱۶۴ هزار دلار می رسد، این خودرو نیز در بازار داخل تا ۱۷۵ میلیون تومان به فروش می رسد.

هیوندای سوناتا هیبریدی

هیوندای سوناتا از پیشرانه هیبریدی نزدیک به محصولات تویوتا بهره می‌برد. یک پیشرانه چهار سیلندر 2 لیتری با قدرت 154 اسب‌بخار که از طریق جعبه‌دنده شش سرعته اتوماتیک نیروی خود را به چرخ‌های جلو می‌رساند، اما در حد واسط پیشرانه و جعبه‌دنده سنتی، یک موتور برقی قرار گرفته که می‌تواند در نقش ژنراتور نیز ایفای نقش کند.

در مدل‌های هیبریدی پایه سوناتا، این موتور برقی توانایی تولید 51 اسب‌بخار و 204 نیوتن‌متر گشتاور را دارد. این درحالی است که پیشرانه بنزینی استاندارد نیز قادر به تولید 190 نیوتن‌متر گشتاور است و بنابراین در زمان درگیر بودن هر دو موتور برقی و بنزینی، شاهد گشتاور قابل توجه تجمیعی 320 نیوتن‌متری هستیم که به شتاب‌گیری مناسب سوناتا هیبرید (9.3 ثانیه) منجر می‌شود.

باتری لیتیوم پلیمر این سدان کره‌ای، از ظرفیت چندان بالایی برخودار نیست و در نتیجه با این‌که به واسطه این باتری 1.76 کیلووات ساعتی می‌توان از هدر رفت سوخت در ترافیک‌های شهری جلوگیری کرد، اما پیمایش مسافت بالایی به صورت تمام برقی امکان‌پذیر نخواهد بود.

کیا اپتیما هیبریدی

کیا اپتیمایکی از سدان های سایز متوسط پر طرفدار و پر فروش در ایران است که برای اولین بار اطلس خودرو نمونه هیبریدی کیا اپتیما را با مدل 2018 معرفی کرده است . از سال 2011 یعنی نسل سوم کیا اپتیما ، نمونه هیبریدی معرفی شد و کیا اپتیما هیبریدی که به ایران ورود پیدا میکند نسل چهارم است که از سال 2016 وارد بازار شده است .

کیا اپتیما هیبرید در بخش فنی کاملاً مشابه دوقلو غیر همسان خودش یعنی هیوندای سوناتا هیبریدی است و این یعنی کیا اپتیما هیبریدی از یک پیشرانه 2 لیتری بنزینی که در ترکیب با یک موتور برقی که با بطری پلیمر لیتیوم 1.6 کیلوواتی تغذیه میشود تولید نیرو می کند و این میزان نیرو توسط یک گیربکس 6 سرعته تیپ ترونیک به چرخ های جلو کیا اپتیما هیبرید منتقل می شود .

میتسوبیشی اوتلندر پلاگین هیبرید

میتسوبیشی اوتلندر phev از یک پیشرانه بنزینی 2000 سی سی با توان خروجی 140 اسب بخاری بهره میبرد که در کنار دوموتور الکتریکی که میتوانند 80 اسب بخار به نیروی پیشرانه بنزینی بیافزایند در مجموع توان مناسبی را برای تکان دادن اینجسه تولید میکند. گیربکس نیز یک نمونه cvt پیشرفته و سازگار با مجموعه هایبرید میباشد .هرچند که این مدل از گیربکس هاذاتا حالت بی روحی در مواقع تعویض دنده از خود نشان میدهند.

طراحی ظاهری تغییر چندانی ندارد اما قلب تپنده حرف های زیادی برای گفتن دارد. شما میتوانید در حالت تمام برقی تا سرعت120 کیلومتر در ساعت با شتاب اولیه خیره کننده خیلی ها را در خیابان ها شوکه کنید ! اما خب شارژ باتری های 300 ولتینیز خیلی زودتر خالی میشود. جای نگرانی نیست میتسوبیشی اوتلندر phev دارای رابط برق شهری نیز میباشد و با قابلیت شارژ سریع میتوانید در کمتر از پنج ساعت خودروی خود را فول شارژ کنید هرچند که با انتخاب حالت های سری و موازیباتری مانند تویوتا پریوس توسط پیشرانه بنزینی شارژ میشود پس جای نگرانی نیست ظاهرا میتسوبیشی اوتلندر phev رفیقنیمه راه نمیباشد!

تویوتا CH-R هیبریدی

تویوتا CHR تنها کراس‌اوور کوچک بازار خودرویی کشور محسوب می‌شود که به پیشرانه هیبرید مجهز شده است و از این نظر هیچ رقیبی برای آن وجود ندارد. این خودرو در دو نسخه HV و TURBO و در 4 تیپ Dynamic، Premium، Lounge و Icon در بازار داخلی عرضه می‌گردد که در این میان Icon ساده‌ترین و Dynamic کامل‌ترین تیپ این خودرو محسوب می‌گردد. مدل TURBO این خودرو به یک پیشرانه 4 سیلندر 1197 سی‌سی توربوشارژ مجهز شده است که توان خروجی 115 اسب بخار قدرت و 185 نیوتن متر گشتاور را دارد. تویوتا CHR در نسخه توربو، نیروی تولیدی پیشرانه را از طریق یک گیربکس CVT به هر چهارچرخ (AWD) منتقل می‌کند که باعث می‌شود این خودرو بتواند در طی حدوداً 12 ثانیه از حالت سکون به‌سرعت 100 کیلومتر برسد. طبق اعلام شرکت سازنده مصرف سوخت ترکیبی CHR توربو، حدود 6 لیتر در هر 100 کیلومتر خواهد بود، اما در طول مدت تست شاهد مصرف سوختی در حدود 7.5 لیتر بودیم.
پیشرانه استفاده‌شده برای نمونه HV کاملاً مشابه پیشرانه نصب‌شده بر روی تویوتا پریوس است؛ به این صورت که این خودرو علاوه بر پیشرانه بنزینی 1798 سی‌سی به یک پیشرانه الکتریکی نیز مجهز شده است که درمجموع 122 اسب بخار قدرت و 142 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کنند.

بازخوانی کارکردها و نقش‌های روابط عمومی در سازمان‌های نوین

پژمان قاسمی 29 ارديبهشت 1398

چیستی و کارکردهای روابط‌عمومی

روابـط عمـومی حرفه و پدیده‌ای اجتماعی مبتنی بر برقراری ارتباط و تولید اطلاعات و تعاملات انسانی در دو جنبه ارتباطات کلامی و غیرکلامی است. این حرفه از ايجاد، تقويت، تحكـيم و توسـعه مناسبات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ميان مؤسسات و سازمان‌های گوناگون در عرصه‌های جامعه شکل می‌گیرد. روابط‌عمومی با مشتريان، ذینفعان و از همه مهم‌تر عامه مردم به معنای اقشاری متخصص و نوپدید در جوامع معاصر سروکار دارد.

«روابط‌عمومی مدیریت ارتباطات راهبردی سازمان با ذینفعان آن است». این ذینفعان هم در درون سازمان و هم بیرون از سازمان قراردارند. برخلاف عقیده بسیاری از کارشناسان که روابط عمومی را غیرقابل تعریف دانسته و با دست‌یازی به وجود تعاریف متعدد، آن را رشته‌ای مبهم معرفی می کنند، روابط‌عمومی حرفه‌ای در ذات خود، ارتباط محور و اطلاعات‌گراست که هستی‌اش به توانمندی‌های آن در تولید و به جریان انداختن اطلاعات موردنظر ذینفعان یک شرکت، سازمان یا موسسه‌ای مفروض بستگی دارد.

دکتر حمیدمولانا استاد دانشکده ارتباطات دانشگاه امریکن دی‌سی واشینگتن در مقدمه کتاب ارتباط‌شناسی دکتر مهدی محسنیان‌راد می‌گوید ارتباط باید بر مشارکت و اعتماد استوار باشد. بنابراین، روابط عمومی، واحدی سازمانی مسئول در امر اعتمادسازی و مشارکت‌آفرینی به منظور تسهیل در تحقق اهداف سازمان‌ها و شرکت‌ها مبتنی بر گفتگو، تفاهم و همکاری است.

افزون براین، روابط‌عمومی‌ها محصول تحولات دوران جدید هستند و بنابراین برای شکل‌گیری آن‌ها باید بسترهای فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، آموزشی و نیز تکنولوژیک فراهم شود. این واحدها براساس نياز شرکت‌ها و سازمان‌های اقتصادی به مديريت اطلاعاتی محيط اجتماعی رو به تحول‌شان به وجودآمده‌اند. روابط‌عمومی‌ها متکی به فعاليت‌هاي پژوهشمدارانه هستند و بدون تحقیق معنا ندارند و فعالیت‌هایشان به ساير فعاليت‌های سـازمان متبوعه و محيط اجتماعی آن‌ها مربوط است. به عبارت دیگر، روابط‌عمومی‌ها وظیفه دارند نیازها، سلائق، تمایلات، مصالح و آینده مشتریان داخلی و برون سازمانی خود را رصد کنند و برای تأمین آن ها چاره‌اندیشی کنند.

روابط‌عمومی‌ها براساس رونـدهاي «اطـلاع‌يابي» و «اطلاع‌رساني» شکل می‌گیرند و هرچه جريان اطلاعاتي-ارتباطي درون و بيرون مؤسسه متبوعه به سود تفاهم مشترک با کارکنان و عامه و مشتريان، شفاف‌تر و رضایت‌آمیز‌تر باشد، سازمان و روابط‌عمومی متبوعه‌اش کامیاب‌تر هستند.

یکی از مهم‌ترین وظایف روابط‌عمومی‌ها رصد روندهای تحولی و پيشرفت‌های جامعه است تا منطبق با این تحولات به ایجاد تغییرات موردنیاز سازمان کمک کنند و به آسان‌سازی انجام وظایف خود در شرایط جدید بیندیشند و ملازم با فرصتها و تهديدهاي محيط اجتماعی سازوکارهای تسهیل فعالیت‌های حرفه‌ای خود را ابداع و راه‌اندازی کنند. به‌عبارت‌بهتر، روابط‌عمومی‌ها باید واحدهایی هوشمندباشند که متناسب با دگرگونی‌های محیطی دچار تحول و توسعه شوند و به رشد و پیشرفت جامعه یاری رسانند.

روابط‌عمومي‌ها، بـه عنـوان بخـش ارتباطی-اطلاعاتی سازمان ها و شرکت ها به منظـور تحقـق رونـدهای اطلاع‌يابی و اطلاع‌رسانی در محيط دائماً درحال دگرگـونی، بايد در برابر مديران، کارکنان، مردم و مشـتريان، از راهبرد، هدفگـذاري، سياسـتگذاري و برنامـه‌ريـزي محققانه، برخوردار باشند و با استفاده از فنـاوري‌هـاي نوين در حوزه ارتباطات و اطلاعات از همه اجزای سازمان و شرکت متبوعه پشتيبانی کنند.

روابط عمومی و نقش های کلیدی آن

یکی از کلیدی‌ترین نقش‌های روابط عمومی سنجش‌گری به منظور اثربخشی فعالیت‌های سازمان در رابطه با مشتریان است. روابط‌عمومی با سنجش دیدگاه مشتریان و عامه مردم و مراجعه‌کنندگان به سازمان کمک می‌کند تا اقداماتی در راستای اقناع آنان نسبت به حفظ رابطه و در نهایت وفاداری خریدار و فروشنده صورت دهند. روابط‌عمومی سازمان همچنین باید نقش تسهیل‌گری روابط مشتریان و مراجعان به سازمان را ایفا و تا حصول نتیجه از آنان پشتیبانی کند. روابط‌عمومی باید با انواع روش‌های نظرسنجی و سنجش سلائق و نظر‌سنجی‌های سنتی و نیز بهره‌گیری از خلاقیت های ممکن، نظرات ذینفعان را بررسی کند تا آن ها را در برنامه‌ریزی‌های روزمره و اجرای آن ها مورد استفاده قرار دهد.

کمپین‌های خلاقانه اثر بسیار مثبتی در نفوذ سازمان ها و شرکت ها دارند و به سنجش افکار مشتریان کمک می‌کنند. استفاده از رسانه‌های جمعی و اپلیکیشن‌ها هم کمک می‌کند تا روابط عمومی ها در سریع‌ترین زمان به افکار و نظرات و حساسیت های مشتریان دست یافته و برای همراهی با آنان برنامه ریزی کنند. اپلیکیشن‌های تلفن‌همراه یا نرم‌افزارهای رایانه‌ای باعث جلب مشارکت مصرف‌کنندگان در پروژه‌های شرکت می شود.

مسئولیت‌های اجتماعی نقش کلیدی دیگری از روابط‌عمومی است که به واسطه آن، جایگاه معنوی، سهم ذهنی، احساسی و عاطفی سازمان و شرکت نزد افکارعمومی و در فرایندهای برندینگ و بازاریابی تعیین می‌شود. مسئولیت‌های اجتماعی به معنای توجه ویژه و اساسی سازمان و شرکت به منافع‌عمومی و به ویژه، محیط‌زیست است که سود همگانی را در پی دارد و به واسطه‌اش سلامت جامعه تضمین شده و نظام اجتماعی، یکپارچگی خود را در ابعاد گوناگون حفظ می‌کند.     

نقش توسعه‌بخشی، دیگر نقش کلیدی روابط عمومی است که از ارزش و مقام رفیعی برخوردار است. این اهمیت از این روست که بدون همراهی حرفه‌ای روابط عمومی با تحولات جامعه، آسیب‌های زیادی به سیر تحولات وارد شده و این امکان به وجود می آید که افکارعمومی در مقابل فرایندهای تحول ایستادگی کند و فرصت برای پیشرفت به تهدید تبدیل شود. در واقع، روابط عمومی با ایجاد جریان اطلاعات همسو و اقناعی با تحولات به پیشرفت منطقی و عمومی آن یاری می رساند. درعین حال، مهم‌ترین وجه همیاری روابط عمومی با تحولات از منظر تکنولوژیک است که اهمیت مضاعفی برای پیشبرد روندهای تحول دارد. امروزه تکنولوژی و بهره گیری از آن اهمیت فوق‌العاده داشته و بنابراین رسانه های اجتماعی بیشترین اقبال را از سوی روابط عمومی‌های حرفه‌ای داشته اند.  

نقش روابط عمومی در فضای مجازی

واقعیت این است که تکریم ارباب رجوع و مشتریان در هر سازمانی ذات کارکردی روابط عمومی‌ها را تشکیل می‌دهد. با مطالعه‌ای اندک و براساس شواهد موجود مشخص می شود که روابط عمومی کشورهای پیشرفته صنعتی و اقتصادهای برتر مثل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان به لحاظ تکریم ارباب رجوع در موقعیت خوبی قراردارند. کشورهای آسیایی مثل ژاپن، کره‌جنوبی و روسیه هم در تکریم ارباب رجوع از وضعیت مناسبی برخوردارند.

روابط عمومی های این کشورها با ظهور رسانه های اجتماعی از رسانه های مکتوب و الکترونیکی به رسانه های دیجیتال و مجازی کوچ کرده اند. این کوچ به معنای کنارگذاشتن رسانه های پیشین نیست. هیچ صاحبنظر ارتباطی‌ای وجود ندارد که به همگرابودن رسانه های اعصار گوناگون باور نداشته باشد و این که رسانه هر عصری مکمل رسانه اعصار پیشین است. اما رسانه‌های اجتماعی عصر حاضر را نمی‌توان با دیگر رسانه ها مقایسه کرد زیرا این رسانه ها انحصار تولید پیام را از دست گردانندگان شرکت‌ها و سازمان ها و نیز دولت ها گرفته و آن را به نت‌وند خبرنگاران (Netizen Journalists) داده اند که خود به تولیدکنندگان پیام تبدیل شده اند.

البته در کشورهایی که سامانه‌های ارتباط جمعی آن ها ناکارآمد هستند، روابط عمومی در معرض فساد قرارمی‌گیرد. اگر سازمان های دولتی خود را در معرض نقد ندانند و اجازه فعالیت آزاد و حرفه ای به رسانه ها ندهند، روابط عمومی به یک تشکیلات فرمالیته تبدیل می‌شود که تأثیری بر روندهای کاری یک سازمان و موسسه مفروض ندارد.

روابط‌عمومی‌ها در عصر رسانه‌های مجازی بیشتر در معرض پرسش قرار دارند. کاربران این رسانه‌ها می‌توانند در شبکه گسترده‌ای از منابع اطلاعاتی به هم مربوط به کنکاش در عملکرد سازمان ها بپردازند و صحت و سقم اطلاعات ارایه شده از سوی روابط عمومی های آن ها را بسنجند.

کاربرمحوری در رسانه‌های مجازی، یک ویژگی منحصر به فرد است. اصالت پرسشگری و جایگاه برتر کاربر را هیچ کس نمی‌تواند انکار کند. در فضای مجازی جایگاه کاربر نه تنها به عنوان مصرف کننده بلکه به عنوان تولید کننده و نشردهنده غیرقابل انکار است. ابتکار عمل تولید و نشر محتوا و برقراری ارتباط در دست کاربر است، برخلاف رسانه های جمعی که در آن سازمان ارتباطی دارای اختیار تام برای تولید و پخش پیام است و در بسیاری از اوقات به بازخوردها اهمیت نمی دهند، در این نوع رسانه، هزینه های تولید و نشر محتوا برای صاحب رسانه، بدلیل تولید وسیع محتوا توسط کاربران کاهش چشم گیری خواهد داشت.

تعاملی بودن را باید یک ویژگی برکت‌افزا برای روابط عمومی و سازمان متبوعه‌اش دانست. برخلاف رسانه‌های جمعی دارای ارتباط یک طرفه و انتشار انحصاری محتوا، کاربر فضای مجازی هم تولیدکننده و هم مصرف کننده محتوا با توان بازخود سریع و روشن است. در رسانه های اجتماعی ارتباط دوسویه است و کاربر به عنوان فرستنده پیام ایفای نقش می کند و از مشارکت فعال برخوردار است. رسانه های اجتماعی به کاربران اجازه داده‌اند تا از همه انواع ارتباط و اطلاعات از شفاهی گرفته تا مکتوب، الکترونیک و دیجیتال و به طور همزمان فیلم، عکس و ... استفاده کنند.

مشارکت فعال و اعتمادآمیز را باید به ویژگی های ارتباطات مجازی و دیجیتال افزود. درحالی که رسانه های جمعی مخاطب را منفعل ساخته و کمترین فرصت برای مشارکت و بازخورد او فراهم نمی کنند و اجازه نمی‌دهند تا او نسبت به جریان اطلاعات اعمال کنترل کند، رسانه های اجتماعی زمینه را برای حذف سانسور، آزادی عمل، حق انتخاب و اعمال سلیقه و نظر کاربر و ارتباط‌گر فراهم ساخته‌اند.

انتقال سیستم کنترل اجتماعی از رسانه‌های جمعی به رسانه‌های اجتماعی نیز یک ویژگی عصر دیجیتال و حاکمیت فضای مجازی است که روابط عمومی‌ها باید آن را جدی بگیرند. در گذشته رسانه‌های جمعی نظارت و مقررات‌گذاری در جامعه را به صورت متمرکز انجام می‌دادند، در عصر رسانه‌های اجتماعی، کنترل غیرمتمرکز از طریق مقررات‌گذاری کاربران و مدیران رسانه اجتماعی بر بستر این رسانه اعمال می‌شود.

یک ویژگی منحصر به فرد رسانه های اجتماعی که به شدت بر کار و فعالیت روابط عمومی‌ها تأثیر گسترده و ژرف دارد، جریان پیوسته و آنی تولید و پخش اطلاعات است که در هر لحظه می‌تواند به بخش مهمی از افراد جامعه منتقل شود و به واکنش های آنی و تعیین کننده بینجامد. این امر روابط عمومی ها را وامی دارد که به‌طور مدام به رصد این رسانه ها بپردازند و در اسرع وقت واکنش مناسب را به مخاطبان نشان دهند. پاسخگویی آنلاین و هوشمندانه را باید ویژگی تعیین کننده روابط عمومی ها در عصر دیجیتال و رسانه های اجتماعی دانست که مهارت های بسیاری را ایجاب می کند.

سید حمید خالقی

معاون روابط عمومی وتبلیغات بانک انصار