تاریخ شمسی :
دوشنبه - ۲۶ اردیبهشت - ۱۴۰۱
ساعت :

بولتن خبری

دکتر ابراهیمی : پیشگامی در اجرای دستور رییس جمهور

پژمان قاسمی 15 فروردين 1401

مدیرعامل بانک سپه:
در اجرای دستور ویژه رئیس‌جمهور بانک پیشگام بودیم

مدیرعامل بانک سپه ضمن اشاره به ضرورت اجرای پنج دستور ویژه رئیس‌جمهور در حوزه بانکداری، تصریح کرد: این بانک در اجرای دستورات مزبور از بانک‌های پیشگام کشور بود وعملکرد مطلوبی در این زمینه داشته است.

*
پرداخت 65 هزار فقره تسهیلات بدون ضامن در یک ماه

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک سپه، دکتر آیت‌اله ابراهیمی گفت: بانک سپه برای کمک به رفع نیازهای ضروری مردم از اول سال جاری حدود 900 هزار میلیارد ریال تسهیلات خرد به 2میلیون هم‌وطن پرداخت کرده است.
وی در مورد پرداخت تسهیلات بدون ضامن در بانک سپه اظهار داشت: بانک سپه در پرداخت تسهیلات خرد آسان، سریع وبدون ضامن پیشگام است ودر بهمن‌ماه 65 هزار و400 نفر به ارزش 17 هزار و500 میلیارد ریال از این بانک تسهیلات بدون ضامن دریافت کرده‌اند.

*
حمایت از تولید را وظیفه خودمان می‌دانیم

مدیرعامل بانک سپه با اشاره به اجرای موفقیت‌آمیز طرح ملی وحاکمیتی ادغام به‌منظور اصلاح نظام پولی وبانکی کشور تصریح کرد: این بانک هم‌زمان با انجام مأموریت مهم ملی ادغام، پروژه انتقال داده‌های پنج بانک ادغام‌شده به سیستم بانکداری متمرکز بانک سپه را عملیاتی کرد وزیرساخت‌های لازم برای یکپارچگی سیستم‌های اطلاعاتی وعملیاتی وهمچنین زمینه تحول کسب وکارهای بانک را هم فراهم کرد.
دکتر ابراهیمی به ثبت بزرگ‌ترین مهاجرت سیستمی در نظام بانکداری کشور در بانک سپه اشاره کرد واظهار داشت: این بانک طی دو سال اخیر بدون تأثیرپذیری از شرایط حاصل ادغام، به نقش‌آفرینی خود در اقتصاد ملی وحمایت از بخش‌های مختلف اقتصادی ادامه داد وما پشتیبانی از رونق تولید واشتغال‌زایی را وظیفه خودمان می‌دانیم.
اصلاح نظام بانکی
دکتر ابراهیمی سپه را در اصلاح نظام بانکی کشور، بانک خط‌شکن دانست وافزود بزرگ‌ترین اقدام عملی اصلاح نظام بانکی کشور با اجرای موفق طرح ملی ادغام در بانک سپه آغاز شد وبا استفاده از این تجربه می‌توان گام‌های بعدی در این زمینه را برداشت.
وی افزود: بانک سپه طی دو سال اخیر اقدامات مهمی در زمینه اصلاح ساختارها وفرآیندهای کاری برای منطبق ساختن فعالیت‌های این بانک با استانداردهای صنعت بانکداری دنیا انجام شده است.

*
دریافت خدمات مردم از بانک سپه را آسان‌تر می‌کنیم
مدیرعامل بانک سپه با اشاره به تأکید دولت ورئیس‌جمهور مبنی بر آسان‌سازی دسترسی ودریافت خدمات بانکی برای عموم مردم تصریح کرد: تمام برنامه‌های بانک سپه به‌ویژه در حوزه‌های فناوری اطلاعات برای تحقق خواست دولت در این زمینه تدوین وعملیاتی می‌شود
وی افزود: با اجرای طرح‌های حوزه فناوری دسترسی آسان مشتریان به خدمات بانک سپه آسان می‌شود وبا نهادینه شدن فرهنگ تکریم ارباب‌رجوع تمام اقشار مختلف مردم می‌توانند از این بانک خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

*
دارایی‌های مازاد را واگذار می‌کنیم
مدیرعامل بانک سپه گفت: این بانک در راستای سیاست‌های دولت وبرای تقویت توان تسهیلات دهی، فروش اموال مازاد خود را با جدیت تمام دنبال می‌کند
وی افزود در هر هفته چند مزایده فروش اموال مازاد در بانک سپه برگزار می‌شود واز ابتدای سال جاری تشریفات واگذاری 10 هزار میلیارد ریال اموال مازاد بانک انجام شده است؛ اما متأسفانه متقاضی جدی وچندانی برای خریداری اموال وجود ندارد.

*
بانک سپه حمایت‌های ویژه می‌خواهد

دکتر ابراهیمی در بخش دیگری از سخنان خود به آثار ترازنامه‌های حاصل از ادغام اشاره کرد واظهار داشت: بانک سپه برای بر طرف کردن چالش‌های ناشی از ادغام در حوزه‌های مختلف از تمام ظرفیت‌ها وتوانمندی‌های در اختیار خود استفاده کرده ولی رفع برخی مشکلات در گرو مساعدت وهمکاری مراجع بالادستی است
وی ادامه داد: طی دو سال اخیر بانک سپه همزمان با انجام امور جاری خود، در حوزه پرداخت تسهیلات تکلیفی وظایف سنگینی دارد که باید از سال آینده در این زمینه با بانک همکاری شود.

*
برای اعتلای بانک سپه برنامه داریم

دکتر ابراهیمی ضمن اشاره به نهادینه شدن فرهنگ برنامه محوری در بانک سپه تصریح کرد: بنا داریم با استفاده حداکثری از توانمندی وظرفیت‌های موجود ضمن بهبود شاخص‌های عملکردی به اعتلای نام بانک سپه بیشتر کمک کنیم
وی سودآوری را از مهم‌ترین شاخص‌های ارزیابی عملکرد مدیران وکارکنان در واحدهای مختلف بانک سپه دانست وگفت: تحقق اهداف برنامه‌های بانک در حوزه‌های تسویه مطالبات از دولت، مولدسازی دارایی‌ها، توسعه خدمات کارمزد محور، مدیریت هزینه‌ها وافزایش سرمایه نقدی، سودآوری بانک را در پی خواهد داشت.

سال تمرکز بر کسب و کار بانک سپه

پژمان قاسمی 15 فروردين 1401

دکتر ابراهیمی با صدور پیامی فرا رسیدن عید سعید نوروز را به همکاران تبریک گفت؛
1401؛ سال تمرکز بر کسب‌وکار بانک با اولویت جذب منابع

مدیرعامل بانک سپه طی پیامی فرا رسیدن عید سعید نوروز را به مردم ایران اسلامی به‌ویژه همکاران ساعی خود در این بانک تبریک گفت.

دکتر آیت اله ابراهیمی در این پیام راهبرد محوری بانک سپه در سال 1401، را تمرکز بر کسب‌وکار بانک وتلاش

مجاهدانه برای خدمت‌رسانی مطلوب به مشتریان اعلام کرد.

به گفته وی، تمام مدیران وکارکنان بانک در واحدهای مختلف باید برنامه سالانه خود را با اولویت تمرکز بر کسب‌وکار به‌ویژه جذب منابع تدوین وعملیاتی کنند وسایر موضوع‌ها در اولویت بعدی قرار گیرند.
متن کامل پیام نوروزی مدیرعامل بدین شرح است: نوروز آغاز بهار طبیعت، زمان رویش و
شکفتن، حدیث مکرر تحول وپیام‌آور حول حالنا الی احسن الحال است. نوروز با تجربه‌ای از روزهای سخت زمستان فرا می‌رسد وبه فردایی که در آن پویایی وبالندگی شهود عینی دارد، آدمیان را از سکون وایستایی به رشد وشکوفایی فرا می‌خواند. نوروزی که با ماه‌های پربرکت شعبان ورمضان تقارن دارد ویگانه منجی عالم بشریت در آن متولد می‌شود. بهار طبیعت ونو شدن برای آغازی پربارتر به همه همکاران مبارک باد.

سال 1400 با شعار مدبرانه رهبر فرزانه با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها ومانع‌زدایی‌ها»، آغاز سالی را نوید می‌داد که در آن رشد وتوسعه اقتصادی وبهبود نسبی سطح رفاه مردم شریف ایران اسلامی، والاترین اولویت نظام تصمیم‌سازی وتصمیم‌گیری کشور قلمداد می‌شد واین شعار با تحقق رشد اقتصادی کشور بعد از سال‌ها رکود، اتفاق افتاد. با عنایت به تمرکز به‌حق وهوشمندانه نظام حاکمیتی به بخش اقتصاد، مأموریت ورسالت ذاتی نظام تأمین مالی در حمایت واقعی از اقتصاد، نقش مسلط بانک‌ها در رشد وتوسعه اقتصادی کشور در نظام مالی بانک‌محور ایران، اثربخشی بالای بانک‌های دولتی در تشکیل سرمایه ورشد اقتصادی به‌مثابه بانک‌های توسعه‌ای، تجربه گران‌قدر نخستین وبزرگ‌ترین بانک میهن اسلامی در سرمایه‌گذاری ومشارکت در طرح‌های ملی وزیربنایی واکثر بنگاه‌های اقتصادی، نقش‌آفرینی در تحقق بانکداری اجتماعی با گسترده‌ترین نقاط تماس در اقصی نقاط کشور برای تحکیم شمولیت مالی وارتقای سطح رفاه مردم شریف ایران و...؛ رهنمون ساخته است که در این صحنه بانک سپه با تکیه بر سرمایه انسانی کارآمد، بسترهای لازم را برای درانداختن طرحی نو در سال نو با هدف ارتقای بهره‌وری وشاخص‌های امور بانکی برای حمایت از اقتصاد ملی آماده کرده است که به امید حق تعالی محقق خواهد شد.
بخش بزرگی از نیروهای فکری و
سازمانی بانک سپه در سال‌های اخیر صرف سر وسامان دادن به موضوعات طرح ملی ادغام شده واز کار اصلی بانکداری فاصله گرفته است. راهبرد محوری بانک در سال 1401، تمرکز بر کسب وکار بانک وتلاش مجاهدانه برای ارائه خدمات مطلوب به مشتریان می‌باشد. بنابراین تکلیف کلیه همکاران وواحدهای بانک با این راهبرد تعریف ومشخص می‌شود. واحدها وهمکاران بانک در تدوین برنامه کاری سالانه خود، بایستی اولویت نخست را به کسب وکار بانک (به‌ویژه جذب منابع) اختصاص داده وسایر موضوعات را در اولویت‌های بعدی قرار دهند. مدیریت کارآمد سرمایه انسانی، دارایی‌ها وبدهی‌ها، فناوری اطلاعات برای حرکت به سمت بانکداری دیجیتال، ساختار سازمانی وطرح تحول راهبردی بر مبنای تحقق بانکداری جامع مبتنی بر طبقه‌بندی مشتریان ونهادینه کردن فرایندهای خطوط کسب وکار جدید با هدف حمایت از بخش حقیقی اقتصاد وبنگاه‌های مولد اقتصادی وتأمین مالی خرد ودر نهایت مرکز ثقل قرار دادن سودآوری؛ در رأس امور بانک خواهد بود.
رجاء واثق دارم با توکل به خداوند متعال و
تمسک به ائمه معصومین (ع) وبا سازماندهی سرمایه ارزشمند انسانی، رسیدن به اهداف وبرنامه‌های بانک از قبیل: افزایش سهم بازار پول با گسترش مشتری‌مداری، تبدیل دارایی‌های بدون‌بازده به دارایی‌های با بازده، بهبود وضعیت منابع، مصارف، ارتقای عملکرد بانکداری بین‌الملل، بهبود شاخص‌های کارایی وبهره‌وری ونوآوری با طرح تحول، بهبود در ارائه خدمات نوین وبانکداری الکترونیک ودیجیتال، استقرار نظام جامع ارزیابی عملکرد وشایسته‌سالاری، نهادینه شدن فرهنگ ارتباطی قوی بین صف وستاد برای ایجاد نهادی پاسخگو وبالنده و... در سال 1401 حتمی بوده واطمینان قلبی دارم که ما می‌توانیم جایگاه خود را در سیستم بانکی برای ارائه خدمات بیشتر به آحاد ملت انقلابی ایران وایجاد رشد وتوسعه اقتصادی برای کشور واشتغال برای جوانان غیور، ارتقاء دهیم.

به امید سالی پربرکت، بانشاط وسرشار از موفقیت برای همه همکاران عزیز در اقصی نقاط ایران اسلامی.

پیام تبریک مدیر عامل بانک مهر اقتصاد به مناسبت سالروز تاسیس بانک سپه

پژمان قاسمی 15 آبان 1400

به گزارش روابط عمومی بانک مهر اقتصاد در متن این پیام آمده است:

بسمه تعالی

چهاردهم اردیبهشت ماه سالروز تاسیس بانک سپه، نخستین بانک ایرانی، روزی فرخنده و نقطه عطفی در صنعت بانکداری کشور به شمار می رود.

آغاز نود و ششمین سالروز تاسیس بانک سپه را امروز در حالی جشن می گیریم که بر آنیم با پیوند و همراهیِ پنج بانک دیگر، قدیمی ترین بانک کشور را با هم افزایی، اعتبار و همراهی بانکهای وابسته به کارآمدترین و بهره ورترین بانک ایرانی مبدل کنیم.

بی شک بزرگترین بانک ایرانی با تکیه بر قابلیتهای فراوان و متنوع خود می تواند در مسیر خودکفایی، استقلال اقتصادی کشور و خدمت رسانی به تمامی اقشار جامعه به ویژه در سال جهش تولید گام بردارد، چرا که خدمت رسانی به ملت شریف ایران بزرگترین افتخار و جلب رضایت پروردگار از بالاترین فرایض می باشد.

در پایان بار دیگر به نمایندگی از همکارانم در بانک مهر اقتصاد سالروز تاسیس بانک پر افتخار، خوشنام و معتبر سپه را به خانواده بزرگ این بانک اعم از سهامداران، مشتریان، مدیران و کارکنان تبریک عرض می نمایم و با شما در این روز فرخنده بار دیگر پیمان می بندیم همراه، همدل و هم پای هم در جهت رشد و اعتلای بانک سپه و توسعه اقتصادی کشور، بلند و استوار گام برداریم.

همت بلند دار که مردان روزگار          از همت بلند به جایی رسیده اند

غلامحسن تقی نتاج

مدیر عامل بانک

بانک مهر اقتصاد در بانک سپه ادغام شد

پژمان قاسمی 15 آبان 1400

مدیرعامل بانک سپه از برگزاری مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده سالیانه و مجمع فوق‌العاده ادغام بانک مهر اقتصاد خبر داد و گفت: با برگزاری این مجمع، پس از بانک حکمت ایرانیان این دومین بانک وابسته به نیروهای مسلح است که طی هفته جاری رسماً در بانک سپه ادغام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک سپه، محمدکاظم چقازردی ضمن اعلام خبر فوق افزود: با برگزاری مجامع ادغام بانک مهر اقتصاد تا کنون بیش از 769 شعبه و بالغ بر 8800 نفر پرسنل به بانک سپه افزوده شده ودر چارچوب قوانین ومقررات ابلاغی بانک به صورت یکپارچه آماده خدمت رسانی به آحاد مردم وهم وطنان عزیز می باشد.
وی افزود: در پی اعلام ریاست کل محترم بانک مرکزی مبنی بر برگزاری مجامع بانک‌های حکمت ایرانیان ومهر اقتصاد در هفته جاری، بانک سپه با هماهنگی وزارت امور اقتصادی ودارایی، بانک مرکزی، ستاد کل نیروهای مسلح وسازمان بورس واوراق بهادار، زمینه برگزاری مجامع این دو بانک را فراهم کرد ودر دومین گام مجامع مربوط به بانک مهر اقتصاد با حضور اکثریت سهامداران روز دوشنبه دوازدهم خردادماه سال 1399 برگزار شد.
وی اظهار داشت: از روز سه شنبه سیزدهم خردادماه سال جاری شعب بانک سابق مهر اقتصاد با تابلوهای بانک سپه آماده ارائه خدمات به هموطنان عزیز ومشتریان گرامی هستند.
وی اظهار داشت: بانک سپه تمامی تمهیدات اجرایی شامل عملیات حوزه شعب، به‌کارگیری نرم‌افزار واسط برای ارائه خدمات مشتریان، نصب تابلوهای بانک سپه، صدور احکام کلیه مسئولان وپرسنل شعب از سوی بانک سپه، ابلاغ راهبردها ودستورالعمل‌های اجرایی بانک سپه متناسب با ساختار مصوب هیئت‌مدیره بانک سپه را انجام داده وبه فضل پروردگار خدمات مطلوب به مشتریان عرضه خواهد کرد.
مدیرعامل بانک سپه ابراز امیدواری کرد با هماهنگی به‌عمل‌آمده مجامع سایر بانک‌های ادغام شونده طبق برنامه‌ریزی زمان‌بندی‌شده به‌زودی انجام گیرد.

پتانسيل رسيدن به روزهاي اوج وجود دارد

پژمان قاسمی 16 آذر 1399

مهدي رضايي نوسان را جزو ذات بازارهاي مالي عنوان کرد و گفت: بازار در سيکل تازه، پس از يک دوره روند صعودي مدتي است که با تاثير عوامل دروني و بيروني اقتصاد، وارد فاز استراحت شده است، اما اکنون بررسي وضعيت کاموديتي‌ها و همچنين نرخ رشد ارز نيمايي اين نويد را مي‌دهد که بازار توان رسيدن به روزهاي پر رونق و همچنين قله‌هاي پيشين را دارد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و تبليغات، مهدي رضايي مديرعامل بانک انصار در گفت و گو با پايگاه خبري بازارسرمايه (سنا)، با مثبت ارزيابي کردن وضعيت گزارش شش ماهه شرکت هاي بورسي، اين وضعيت را نشان دهنده سودآوري شرکت‌ها و صنايع دانست و گفت: در خصوص پتانسيل سودآوري بازار به نظر مي‌رسد براي سال جاري انتظار افزايش ميزان سود شرکت‌ها به محدوده بالاتر وجود داشته باشد، چرا که در نيمه نخست سال جاري سود محقق شده براي شرکت‌ها در مقايسه با دوره مشابه سال گذشته تقريبا ۵۰ درصد رشد داشته است.

وي در خصوص صنايع برتر توضيح داد: با توجه به افزايش نرخ ارز در بازار آزاد و به پيروي از آن، افزايش نرخ ارز در سامانه نيما و بهبود نسبي قيمت‌هاي جهاني، عمدتا صنايع پتروشيمي، فلزات و در مجموع شرکت‌هاي با پايه فروش دلاري و صادرات محور، وضعيت بهتري دارند.

رضايي افزود: علاوه بر اين بانک ها از جمله گروهي هستند که در افق بلند مدت سرمايه گذاري در برخي از نمادها با توجه به اصلاحات قيمتي اخير مناسب تلقي مي شوند و به اصطلاح به قيمت رسيده­ اند. کاهش جذابيت بازارهاي جايگزين در شرايط فعلي نيز مي­ تواند موجب جذب منابع مازاد به سوي بازار سرمايه شود؛ البته سرمايه­ گذاران بايد با توجه به بررسي و تحليل­ هاي دقيق خود به سرمايه گذاري در اين صنايع اقدام کنند.

اثر قيمت‌هاي جهاني بر بازار داخلي؟

مديرعامل بانک انصار در خصوص اثر صعود قيمت کاموديتي‌ها بر بازار سرمايه بيان کرد: بررسي شرايط قيمت جهاني کاموديتي ها نشان مي‌دهد که اثرات بيماري کرونا بر قيمت‌هاي جهاني همچنان مشهود است و سطح قيمت‌ها، با وجود رشد در ماه‌هاي اخير، در يکي از کمترين سطوح ۴ سال گذشته قرار دارد. اخيرا با انتشار اخبار مربوط به نتايج موفق واکسن کرونا، اميد به احياء اقتصاد جهاني افزايش يافته است، اين موضوع عامل مهمي است که مي‌تواند موجب رشد قيمت‌هاي جهاني و در نتيجه بهبود سودآوري شرکت‌هاي بورسي در سال جاري و سال آينده شود.

وي اضافه کرد: در خصوص بازار سرمايه کشورمان، مي‌توان گفت از آنجايي که بخش عمده‌اي از بازار را شرکت‌ها و صنايع صادرات محور تشکيل مي­دهند، انتظار بهبود و رشد سودآوري در اين شرکت‌ها دور از انتظار نيست. درخصوص تاثير قيمت‌هاي جهاني بر بازار سرمايه کشور بايد توجه داشت که عمدتا شرکت‌هاي بورسي داخلي با يک فاصله زماني کوتاه مدت از اين نوسانات قيمت‌هاي جهاني تاثير مي‌پذيرد.

توقع روند صعودي دايمي نداشته باشيد

رضايي در پاسخ به اين پرسش که بازار سرمايه براي ادامه روند صعودي به چه مواردي احتياج دارد؟ گفت: در اين رابطه نخست بايد در نظر داشته باشيد که قرار نيست بازار هميشه روند صعودي داشته باشد. در واقع ايجاد توقع روند صعودي براي هميشه در ميان سرمايه گذاران، به ­ويژه سرمايه گذاران جديدي که در سال جاري و در فصل نويني از حيات بازار، به بورس وارد شده اند؛ مي‌تواند فرصت‌ها را به تهديدها تبديل کند.

وي تصريح کرد: ضمن بهبود قيمت‌هاي جهاني، حفظ سطح توليد صنايع پتروشيمي و فلزات اساسي و همچنين اصلاح موارد ساختاري در بودجه مي‌تواند به روند صعودي بازار کمک کند. از سوي ديگر به منظور ادامه روند صعودي بازار عواملي ديگر نظير افزايش کيفيت خدمات رساني نهادهاي مالي و ايجاد زمينه رقابت سالم بين اين نهادها و ارتقاي استانداردهاي نظارتي و آموزش­ هاي عمومي به سرمايه ­گذاران، موضوعاتي است که بايد مورد توجه سياست گذاران قرار گيرد، توسعه زيرساخت­ هاي بازار سرمايه نيز با افزايش کمي سرمايه گذاري در اين بازار بايد هم­خواني داشته باشد و نهادهاي اجرايي و نظارتي بازار سرمايه بايد به سرعت رشد بازار برسند تا بتوانند از سرمايه بخش مهمي از جامعه که در حال حاضر در بازار سرمايه وجود دارد، صيانت کنند.

راهکارهايي براي جذب سرمايه ها به بورس و تامين مالي بنگاه ها

مديرعامل بانک انصار در خصوص راهکارهاي جذب سرمايه‌ها به بورس گفت: در بازار سهام مشوق‌هاي کافي مثل معافيت مالياتي، دسترسي برخط و آسان به بازار، وجود نهاد ناظر و ... وجود دارد که اين موارد هم براي سرمايه گذاران و هم سرمايه­ پذيران به لحاظ اطمينان به بازار، سهولت و امنيت دسترسي به سرمايه گذاري و تامين مالي اهميت ويژه اي دارد.

وي ادامه داد: البته به نظر مي‌رسد با رونق بخشيدن به صندوق‌هاي سرمايه گذاري و تشويق و آگاهي بخشي سرمايه گذاران تازه وارد به منظور سرمايه­ گذاري غيرمستقيم در بورس مي‌توان با اطمينان بخشي به سرمايه گذاران خرد در خصوص بازدهي مطلوب و جذاب، شاهد موج ديگري از جذب سرمايه و کاهش ريسک سرمايه گذاري اين گروه از افراد باشيم. از سوي ديگر توسعه بازار مشتقات و طراحي ابزارهاي جديد مالي و پوشش ريسک مي­تواند بر جذابيت سرمايه گذاري در بورس بيافزايد.

رضايي در رابطه با تامين مالي بنگاه‌ها از طريق بازارسرمايه نيز بيان کرد: در حال حاضر شرکت‌هاي بزرگ مي‌توانند به عرضه سهام شرکت هاي زير مجموعه، انتشار اوراق يا استفاده از يکي از روش هاي افزايش سرمايه در بازار سرمايه اقدام کنند. ساير شرکت‌هاي حاضر در بورس نيز مي‌توانند از روش‌هاي گوناگوني از جمله افزايش سرمايه و انتشار اوراق اقدام کنند. در ضمن بايد به اين نکته توجه کنيم که عرضه ­هاي اوليه بنگاه ­ها فقط نبايد منوط به شرايط رونق بازار باشد بلعکس در برخي مواقع در شرايط رکود نيز عرضه ­هاي اوليه جديد و ورود شرکت­ هاي با کيفيت با پتانسيل رشد بالا نيز مي­تواند نويد بخش شرايط بهتر و رونق به بازار باشد.

عوامل رواني موثر بر بازار اثر گذار؟

مديرعامل بانک انصار توضيح داد: طبيعي است که عوامل رفتاري و روانشناختي، بدون توجه به سودآوري واقعي شرکت‌ها فقط تا حد مشخصي امکان فراهم کردن زمينه صعود بازار را دارد و پس از آن، بايد منتظر تغييرات مثبت واقعي در سودآوري شرکت‌ها براي توجيه افزايش قيمت ‌سهام بود.

وي اضافه کرد: نکته اي که حتما سياست­گذاران اقتصادي و ساير دستگاه‌ها و در راس آن‌ها سازمان بورس و اوراق بهادار بهتر است به آن توجه کنند، اهميت اعتمادسازي است. همانطور که رفتار سرمايه گذاران در شش ماه سال جاري نشان داد، اگر اعتماد به بازار از بين برود و تصميمات شتابزده بر روند بازار تاثير بگذارد، حتما شاهد ترس سرمايه‌گذار حقيقي و خروج پول از بازار خواهيم بود.

رضايي گفت: در واقع اين خروج پول از بازار، ضمن آسيب جدي به روندها، مجددا همچون سال‌هاي گذشته وارد بازارهاي موازي شده و مدتي بازار را به رکود و روند خنثي مي‌برد. اين موضوع حتي بر روند نقد شوندگي بازار نيز اثر منفي داشته و کارايي بازار را دستخوش تغيير مي‌کند. همچنين افزايش آگاهي و اطلاع رساني مي ­تواند تا حد زيادي بروز رفتارهاي هيجاني را کاهش دهد.

رابطه نرخ سود سپرده بانکي و بورس مستقيم است

اين کارشناس بازارسرمايه در بررسي اثر نرخ سود سپرده هاي بانکي بر بازار سرمايه نيز عنوان کرد: به طور عمده نرخ سود بانکي در قيمت گذاري سهام و هزينه ­هاي مالي شرکت­ها نقش مهمي ايفا مي­کند، نرخ بهره اسمي و حقيقي اصلي­ ترين عامل در نوسانات قيمت در بازار دارايي‌هاي مختلف هست و تعيين غيربهينه آن مي­تواند تعادل ساير بازارها را تحت تاثير قراردهد، نرخ سود بانکي به عنوان معيار و خط کش براي نسبت P/E ساير بازارها در نظر گرفته مي‌شود. به طور کلي مي­توان گفت از آنجايي که سود سپرده بانکي بدون ريسک و تضمين شده است، تغييرات آن مي‌تواند تاثير مستقيم و فوري بر روند ساير بازارها، به ­ويژه بازار سهام داشته باشد.

ضرورت بسترسازي براي گسترش فين تک اسلامي

پژمان قاسمی 15 مرداد 1399

مهدي رضايي

مديرعامل بانک انصار

امروزه زندگي انسان ها با حضور گسترده و روزافزون فناوري‌هاي ديجيتال رنگ و بوي متفاوتي به خود گرفته و هر روز به دليل بروز تغييرات همه جانبه، سبک زندگي مردم و به تبع آن مدل کسب‌وکار آنها دچار تغيير و تحول شده است. در اين ميان بانک ها نيز به‌ عنوان سازمان هاي مردم‌نهاد و مشتري محور از اين قاعده مستثني نبوده و نيستند.امروزه نقش و تاثير فناوري‌هاي ديجيتال بر دنياي خدمات مالي انکارناپذير است. بديهي است اين فناوري‌ها ازيک‌طرف کارايي و اثربخشي بانک‌هاي سنتي را به چالش کشيده و از طرف ديگر براي ارائه سرويس‌هاي سريع‌تر، بهتر و ارزان‌تر به مشتريان نسل ديجيتال و سنت شکن امروز، نزديک و نزديک تر مي شوند.

صنعت بانکداري در مسير پيش رو چنانچه نتواند خود را با پيشرفت هاي روزافزون تکنولوژي و گسترش ارتباطات مجازي و اقتضائات زندگي مدرن همسو کند و تسهيلات لازم را براي روان سازي فرايندهاي خود به کار نگيرد، محتوم به شکست و ايجاد فاصله معني دار بين بانک و مشتري خواهد شد. شايد به جرات بتوان گفت در آينده اي نه چندان دور صرفاً بانک هايي موفقيت اند که به معناي واقعي کلمه همراه مشتريان باشند و نقشي پررنگ در گوشي هاي هوشمند آنان داشته باشند. بانک ها به گفته پروفسور «دينج» بايستي براي موفقيت در بازار آينده بر چهار عنصر «دسترسي»، «هزينه فايده»، «کارايي در زمان» و «امنيت» به عنوان عناصر اصلي بانکداري نوين استوار باشند.

در اين راستا در برخي کشورهاي اسلامي شاهد شکل گيري و رونق يک مفهوم نوظهور و سه وجهي هستيم که از تلفيق سه حوزه «فناوري هاي رايانه اي»، «صنعت بانکداري» و «احکام اسلامي» پديد آمده است که صاحب نظران از اين تلفيق خجسته به عنوان «فين تک اسلامي» ياد مي کنند.

حوزه فين‌تک يا فناوري مالي به زبان ساده به معناي کاربرد نوآورانه فناوري در ارائه خدمات مالي است. فين‌تک به کمپاني‌هايي اشاره دارد که با کاربرد تکنولوژي تلاش مي‌کنند تا خدمات مالي را کارآمدتر سازند. بنظر مي رسد اين فين تک بنا دارد تا فرايندهاي موجود در بانک هاي سنتي را با فناوري هاي مدرن تلفيق کند و با عبور آنها از فيلتر شريعت، ضمن ايجاد اصلاحات نوين بانکي، خدمات متنوعي در راستاي رفع نيازهاي جديد مشتريان ارائه دهد.

خوشبختانه حوزه فين‌تک طي ساليان گذشته با رشد چشمگيري روبه‌رو بوده و بسياري از افراد هوشمند و شرکت‌هاي پيش گام نيز در اين حوزه ورود کرده و در حال حاضر مشغول به ارائه خدمات هستند. از طرف ديگر در برخي از کشورهاي اسلامي هم طي سال هاي گذشته تلاش کرده اند تا اين حوزه نوظهور را با آموزه هاي ديني تلفيق و محصولات مالي جامعه خود را منطبق با ارزش هاي موجود در شريعت اسلام ارايه کنند. پر واضح است اين شرکت‌ها عموماً استارت‌آپ‌هايي هستند که به دليل چابکي و بهره گيري از خلاقيت بيشتر تلاش دارند تا خودشان را در سيستم‌هاي مالي جامعه جا بيندازند و بانک هاي سنتي را به چالش بکشند.

در اين ميان يکي از کشورهاي پيشرويي که در حوزه فين تک قدم هاي موثري برداشته، کشور اندونزي است. اين کشور چند سال پيش اعلام کرد که تا سه ماهه سوم سال 2020، (يعني همين ايامي که در آن بسر مي بريم) قادر خواهد بود تا نقشه راه «فين تک اسلامي» را در کشور خود ارايه و پياده سازي کند. هر چند اين اقدام ارزشمند تا اين لحظه هنوز رونمايي و اعلام نشده است اما گام برداشتن اين کشور در مسير صحيح بانکداري اسلامي و اهتمام سياستگذاران کلان اين کشور براي رفع نيازهاي آينده صنعت بانکداري اسلامي اقدام مناسب و ارزنده اي محسوب مي شود.

بسياري از تحليلگران و آينده پژوهان حوزه بانکداري بر اين باورند که آينده صنعت بانکداري درگرو رشد فين تک‌هاست. البته يادمان نرود رشد و گسترش فين تک‌ها نيز مانند رشد و گسترش همه تکنولوژي هاي جديد و نوظهور داراي معايب و محاسني است و مانند تيغ جراحي قادر است هم باعث نجات و هم باعث هلاکت بيماران گردد. مهم اين است که اين تيغ در دست کدامين پزشک( حاذق يا ناشي ) قرار گرفته باشد. از آنجا که ظهور و گسترش حوزه فين تک بر روي دو ضلع اصلي صنعت بانکداري، يعني «مشتريان» و «سيستم بانکي» به شدت تأثيرگذار است، لذا مسئولان ارشد بانکي کشورمان بايد قبل از هر گونه سياستگذاري و انجام اقدام هاي عملياتي به تبعات مثبت و منفي اين امر کاملاً واقف باشند. اين در حالي است که براي ايجاد و گسترش فين تک هاي اسلامي ضلع ديگري به اضلاع قبلي اضافه مي شود که اين ضلع درواقع آموزه هاي شريعت اسلام و باورهاي ديني مشتريان است که ظرافت هاي پياده سازي آن را دشوارتر مي کند. يادمان نرود با گسترش حوزه فين تک بزودي مدل‌هاي کسب‌وکار بانکي تغيير، حاشيه سود بانک‌ها کاهش و سهم قابل‌توجهي از بازار مشتريان به دليل ارائه حق انتخاب بيشتر و دادن امکانات وسيع تر به آنان از دست بانک هاي سنتي خارج مي شود. پس تا دير نشده همه سياستگذاران پولي و بانکي بايد ضمن آمادگي براي مواجهه با فرصت ها و چالش هاي آتي صنعت بانکداري، براي بازيگران و بازي گردانان حوزه فين تک بويژه از نوع اسلامي آن، تعمق و بسترسازي کنند.